Przejdź do głównej zawartości

Pielęgnacja cery suchej - o czym należy pamiętać ?


Cera sucha - czyli jaka ?


Budowa skóry jest bardzo skomplikowana ale fascynująca zarazem. Sam naskórek ma 5 warstw. Na tym naskórku znajduje się warstwa ochronna czyli inaczej nasze sebum. Odpowiedzialne jest między innymi za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w naskórku. Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia.  Skóra staje się szorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się. Niestety, ten typ cery najszybciej się starzeje. Wszystkie posiadaczki cery suchej jednogłośnie stwierdzą, że pielęgnacja w tym przypadku to nie lada wyzwanie.

Jakie są przyczyny suchej skóry?

Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za mało łoju (czyli wymienionego wyżej sebum), mamy do czynienia ze skórą suchą. Istnieją różne czynniki, które powodują taki stan rzeczy. Mogą być pochodzenia zewnętrznego albo ( i o tym często zapominamy) wewnętrznego.  Do czynników zewnętrznych należą:

- zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura (dlatego, szczególnie należy nawilżać skórę zimą i latem)
- promienie UV
- klimatyzacja
- kurz
- chlorowana woda
- mydła
- kosmetyki zawierające alkohol
- detergenty
- stosowanie retinoidów

Natomiast podłożem tego, że nasza skóra jest sucha może być to, co dzieje się w naszym organizmie czyli czynniki wewnętrzne takie jak:

- zaburzenie procesu rogowacenia i funkcjonowania naskórka, które uwarunkowane jest genetycznie (m. in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)
- schorzenia neurologiczne, które przebiegają z nieprawidłowym wydzielaniem łoju 
- schorzenia ogólnoustrojowe ( na przykład niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy)
- wiek, im jesteśmy starsze tym nasza skóra jest bardziej sucha


Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy jaki wpływ na stan naszej skóry mają nasze codzienne nawyki żywieniowe. Odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze oraz dostateczna ilość wypitej wody, dodatkowo suplementacja np. płynnym olejem omega 6 z wiesiołka powinna poprawić kondycję naszej skóry. 

NMF, NNKT - co oznaczają te dziwne nazwy i dlaczego są tak ważne w pielęgnacji skóry suchej ?


Tak jak wspomniałam naskórek ma kilka warstw. Jedną z nich jest warstwa rogowa, w której znajduje się nasz naturalny czynnik nawilżający, który gwarantuje odpowiednie utrzymanie wilgoci w naskórku - NMF.
Składa się z substancji takich jak mocznik i aminokwasy, kwas piroglutaminowy które wzmagają działanie innych substancji nawilżających np, kwasu karboksylowego czy kreatyny. Zbyt niskie stężenie czynnika NMF w warstwie rogowej naskórka powoduje, że nasza skóra jest sucha, szorstka, mało elastyczna. Na szczęście dostępne są na rynku kosmetyki zawierające ten czynnik lub sam NMF, którym możemy wzmocnić działanie naszych kosmetyków. Można go kupić np. tutaj.

NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. Jak sama nazwa wskazuje są niezbędne ale nasz organizm sam ich nie wytwarza, więc pozostaje nam dostarczyć je z zewnątrz. Bardzo dobrze wpływają na skórę, szybko się wchłaniają, biorą udział w produkcji sebum, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. 
NNKT otrzymuje się między innymi z:

- oleju awokado
- oleju lnianego
- oleju ze słodkich migdałów
- oleju z kiełków pszenicy
- oleju orzechowego
- oleju winogronowego

Substancje kojące i łagodzące


Posiadaczkom skóry suchej chyba nie muszę tłumaczyć jak wielką ulgę czujemy po użyciu kosmetyków łagodzących. To błogie uczucie zapewniają nam takie substancje jak nieoceniona alantoina, oraz prekursor witaminy B5, wykazujący powinowactwo do keratyny - D-panthenol. Warto zaopatrzyć się w kosmetyki mające dużą ilosć tych substancji w składzie (pamiętajcie, jeśli jakaś substancja jest na początku w składzie - jest jej najwięcej). Podpowiem Wam, że bardzo dużo alantoiny ma czyste masło shea (czy jak wolicie masło karite). Dodatkowo jest tłuste, więc przy suchej skórze tworzy tzw. okluzję i woda z naskórka tak nie paruje. 


Oczywiście salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów nawilżających i nawadniających, lecz ważna jest również pielęgnacja w domu. Inwestujmy w kosmetyki pozbawione substancji drażniących takich jak np. alkohol, dbajmy o nawadnianie organizmu od środka oraz dostarczajmy składników odżywczych z pożywienia. Idealny kosmetyk do cery suchej to taki, który oprócz tego, że nawilża, to również dba o wiązanie wody w skórze. Sięgajmy po dermokosmetyki oraz takie, które zawierają filtry UV. Wybierajmy peelingi enzymatyczne, unikajmy tych ziarnistych, które mogą podrażniać naszą skórę. Olej jojoba składem przypomina nasze ludzkie sebum, więc bardzo ładnie uzupełni jego braki, masło shea natłuści, ukoi i odżywi suchą skórę. Demakijaż wykonujmy mleczkami oraz płynami micelarnymi specjalnie przeznaczonymi do takiego typu cery. Jeśli przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza a na prysznic zamontujmy filtr, który zmiękcza wodę. 

A Wy ? Jakie macie sposoby na suchą skórę ?







Komentarze

  1. Cieszę się, że trafiłam na Twój wpis. Jestem posiadaczką suchej skóry i walcze o jej odpowiednie nawilżenie. Raz jest lepiej, a raz gorzej, ale dzięki Twoim radom mam nadzieję, że wprowadzę w swojej pielęgnacji krok, który pomoże mi w walce z problemem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi, że znalazłaś tu przydatne informacje :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Przepis na maseczkę z miodem dla każdego typu cery!

Kobiety kochają maseczki. Najlepiej sprawdzają się te, które same możemy wykonać w domowym zaciszu z naturalnych produktów, wiadomego pochodzenia. Poniżej podaję Wam przepis na rewelacyjną maseczkę, która doskonale: - nawilża - odżywia - przyspiesza regenerację - działa antybakteryjnie - łagodzi Przed nałożeniem maseczki najważniejszy jest peeling, mój ulubiony ( z racji tego, że posiadam cerę wrażliwą) to peeling enzymatyczny. Obecnie używam Savon Noir (czarne marokańskie mydło, ze zmiażdżonych oliwek i wody morskiej), które sprawdza się rewelacyjnie, po zmydleniu w dłoniach, nakładam na twarz omijając okolice oczu (ważne!), czekam max 4-5 min., zmywam i cera jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów, w tym wypadku maseczki. Wykonanie maseczki jest dziecinnie proste, potrzebujemy: - 2 łyżeczki miodu (rodzaj nie ma znaczenia, ważne by był z wiadomego źródła, pasteryzacja niestety pozbawia go wielu cennych właściwości) - 1 łyżeczka jogurtu naturalnego - 1

Loki pod kontrolą - czyli jak pielęgnować włosy kręcone.

Zakręcona pielęgnacja Bardzo wiele kobiet, które mają kręcone włosy, zamiast się nimi chwalić na prawo i lewo ( uwierzcie mi, panie o prostych włosach wzdychają gdy widzą piękną burzę loków) zawiązują swój skarb gumką do włosów w nadziei, że w końcu będą miały spokój. To, że włosy kręcone są trudne w pielęgnacji nie znaczy, że trzeba je ukrywać przed światem, więc wszystkie Panie od jutra widzę Wasze piękne czuprynki na ulicach noszone z uniesioną głową ! :) A niżej podpowiem Wam jak dbać o taki rodzaj włosów, czego unikać i podam kilka propozycji produktów do stylizacji oraz pielęgnacji. Co sprawia, że włosy się kręcą ? Otóż za to odpowiedzialne są  geny . Jakiś czas temu czytałam o australijskich naukowcach (tak, australijskich nie amerykańskich jak to zwykle bywa :p) i o tym, że znaleźli gen odpowiedzialny za skręt włosa i nazywa się on  trichohyalin . Jeśli równowaga aminokwasów w tym genie jest zaburzona, możemy cieszyć się pięknymi lokami. Bardziej interesuj

Domowe maseczki na przebarwienia

Jak powstają przebarwienia? Za przebarwienia odpowiedzialne są melanocyty, komórki które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). Gdy są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika, zaobserwować możemy ciemniejsze plamy na skórze - przebarwienia. Zwykle pojawiają się tam, gdzie skóra wystawiona jest na słońce czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, ramionach. Na powstawanie przebarwień mają wpływ również zmiany hormonalne, stany zapalne, przyjmowane leki, i także substancje fotouczulające (np. w kosmetykach oraz perfumach). Mam przebarwienia na twarzy, co robić ? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wizyta u dermatologa. Profesjonalne podejście to podstawa, każda z nas może mieć inną przyczynę powstawania przebarwień. Dermatolog dokładnie ją określi i podpowie co dalej. Pielęgnacja w domu jest równie istotna. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na domowe maseczki wspomagające walkę z plamami na skórze: Maseczka z kurkumy 1 łyżka kurkumy 1 łyżka miodu 1 łyżka jogurtu