Przejdź do głównej zawartości

Domowe maseczki na przebarwienia



Przebarwienia, przebarwienia na twarzy, maseczki, domowe maseczki, pielęgnacja twarzy z przebarwieniami, diy, zrób to sama

Jak powstają przebarwienia?

Za przebarwienia odpowiedzialne są melanocyty, komórki które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). Gdy są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika, zaobserwować możemy ciemniejsze plamy na skórze - przebarwienia. Zwykle pojawiają się tam, gdzie skóra wystawiona jest na słońce czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, ramionach. Na powstawanie przebarwień mają wpływ również zmiany hormonalne, stany zapalne, przyjmowane leki, i także substancje fotouczulające (np. w kosmetykach oraz perfumach).

Mam przebarwienia na twarzy, co robić ?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wizyta u dermatologa. Profesjonalne podejście to podstawa, każda z nas może mieć inną przyczynę powstawania przebarwień. Dermatolog dokładnie ją określi i podpowie co dalej. Pielęgnacja w domu jest równie istotna. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na domowe maseczki wspomagające walkę z plamami na skórze:

Maseczka z kurkumy

1 łyżka kurkumy
1 łyżka miodu
1 łyżka jogurtu naturalnego

Składniki po wymieszaniu nakładamy na twarz i trzymamy ok. 20 min. Zmywamy letnią wodą. Kurkuma świetnie wyrównuje koloryt skóry, jogurt ma działanie kojące a miód wspaniale nawilży i odżywi naszą cerę.

Maseczka z płatków owsianych, miodu i rumianku

250 ml naparu z rumianku
1 łyżka miodu 
2 łyżki płatków owsianych

Pamiętajcie żeby napar z rumianku najpierw ostudzić. Po połączeniu wszystkich składników i nałożeniu na twarz, czekamy 15-20 minut, po czym spłukujemy wszystko letnią wodą.

Maseczka z cytryny i papai

Kilka plastrów dojrzałej papai
Sok z połowy cytryny

Papaję rozgniatamy i mieszamy z sokiem z cytryny. Nakładamy na twarz. Pamiętaj, by tę maseczkę nakładać zawsze wieczorem. Sok z cytryny w połączeniu z promieniami słonecznymi może tylko zaszkodzić.

Maseczka z pomidorów i mąki z ciecierzycy

3 łyżki mąki z ciecierzycy
2 łyżki przecieru pomidorowego (najlepszy jest taki świeżo przygotowany przez nas)

Wsyp mąkę z ciecierzycy do miseczki lub naczynia, w którym przygotowujesz maseczkę. Dodaj przecier i dokładnie wymieszaj. Nałóż na twarz na ok.15 minut po czym spłucz.

Maseczka jabłkowa

1 małe jabłko
Sok z cytryny (dosłownie kilka kropel)
1 łyżeczka jogurtu naturalnego

Jabłko radzę zetrzeć na tarce, łączymy z pozostałymi składnikami i nakładamy na twarz. 10-15 minut i spłukujemy.


                                                                             
       Jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby/przepisy na maseczki podzielcie się wiedzą w komentarzu ! Chętnie poczytam i może komuś Wasz sposób pomoże <3





                                                              
                                           

Komentarze

  1. Fajne przepisy. Trzeba tylko pamiętać, że miód może być alergenem, więc czasem lepiej zrobić małą próbę czy nam nie zaszkodzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. O większości słyszałam ale nie o cytrynie i papai, dlatego czuję się skuszona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze mam problem z owocowymi maseczkami, bo zanim przygotuję zdążę zjeść co nieco :P

      Usuń
  3. Na szczęście nie sięgnął mnie problem z przebarwieniami. Czy powyższe maseczki mają dodatkowe działania? : )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cytrynka ma kwaśne ph, więc pomaga przywrócić naturalny odczyn po produktach (np. mydłach) zasadowych. Witamina C pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Jest przeciwbakteryjna i przeciwzapalna, podobnie jak miód, który ma również silne właściwości regeneracyjne. Płatki owsiane np, polecane są do cery przetłuszczającej się. Tak naprawdę te składniki można dowolnie mieszać, tworzyć własne "kompozycje". Wszystko zależy od tego jaki masz typ cery i których składników potrzebujesz najbardziej.

      Usuń
  4. Sama teraz używam maseczki z płatków owsianych z dodatkiem m.in. banana z Lush i bardzo mi się podoba działanie tego składnika na skórze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super prawda ? :D podobno najwięcej "dobroci" mają płatki owsiane górskie, zawsze je kupuje, bo często wcinam na śniadanie :P a od czasu do czasu do maseczki na twarz

      Usuń
  5. Bardzo fajne przepisy, właśnie ostatnio staram się używać bardziej naturalnych kosmetyków i przywiązuję większą uwagę do składów, na pewno kilka wypróbuję!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma wątpliwości, że im bardziej w naturę tym lepiej :D tylko pamiętaj o tym, że naturalne też może uczulać, więc jak któregoś składnika nie jesteś pewna to warto zrobić próbę uczuleniową :) Buziaki

      Usuń
  6. Nie wiem, jakoś przyzwyczaiłam się do kosmetyków drogeryjnych i tylko je stosuję, a przecież mamy taki łatwy dostęp do tych wszystkich naturalnych składników w domu... ROBIĘ DZIŚ TĄ MASECZKĘ Z KURKUMY! ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja cery suchej - o czym należy pamiętać ?

Cera sucha - czyli jaka ? Budowa skóry jest bardzo skomplikowana ale fascynująca zarazem. Sam naskórek ma 5 warstw. Na tym naskórku znajduje się warstwa ochronna czyli inaczej nasze sebum. Odpowiedzialne jest między innymi za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w naskórku. Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia.  Skóra staje się s zorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się. Niestety, ten typ cery najszybciej się starzeje.  Wszystkie posiadaczki cery suchej jednogłośnie stwierdzą, że pielęgnacja w tym przypadku to nie lada wyzwanie. Jakie są przyczyny suchej skóry? Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za mało łoju (czyli wymienionego wyżej sebum), mamy do czynienia ze skórą suchą. Istnieją różne czynniki, które powodują taki stan rzeczy. Mogą być pochodzenia zewnętrznego albo ( i o tym często zapominamy) wewnętrznego.  Do czynników ze

Przepis na maseczkę z miodem dla każdego typu cery!

Kobiety kochają maseczki. Najlepiej sprawdzają się te, które same możemy wykonać w domowym zaciszu z naturalnych produktów, wiadomego pochodzenia. Poniżej podaję Wam przepis na rewelacyjną maseczkę, która doskonale: - nawilża - odżywia - przyspiesza regenerację - działa antybakteryjnie - łagodzi Przed nałożeniem maseczki najważniejszy jest peeling, mój ulubiony ( z racji tego, że posiadam cerę wrażliwą) to peeling enzymatyczny. Obecnie używam Savon Noir (czarne marokańskie mydło, ze zmiażdżonych oliwek i wody morskiej), które sprawdza się rewelacyjnie, po zmydleniu w dłoniach, nakładam na twarz omijając okolice oczu (ważne!), czekam max 4-5 min., zmywam i cera jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów, w tym wypadku maseczki. Wykonanie maseczki jest dziecinnie proste, potrzebujemy: - 2 łyżeczki miodu (rodzaj nie ma znaczenia, ważne by był z wiadomego źródła, pasteryzacja niestety pozbawia go wielu cennych właściwości) - 1 łyżeczka jogurtu naturalnego - 1

Loki pod kontrolą - czyli jak pielęgnować włosy kręcone.

Zakręcona pielęgnacja Bardzo wiele kobiet, które mają kręcone włosy, zamiast się nimi chwalić na prawo i lewo ( uwierzcie mi, panie o prostych włosach wzdychają gdy widzą piękną burzę loków) zawiązują swój skarb gumką do włosów w nadziei, że w końcu będą miały spokój. To, że włosy kręcone są trudne w pielęgnacji nie znaczy, że trzeba je ukrywać przed światem, więc wszystkie Panie od jutra widzę Wasze piękne czuprynki na ulicach noszone z uniesioną głową ! :) A niżej podpowiem Wam jak dbać o taki rodzaj włosów, czego unikać i podam kilka propozycji produktów do stylizacji oraz pielęgnacji. Co sprawia, że włosy się kręcą ? Otóż za to odpowiedzialne są  geny . Jakiś czas temu czytałam o australijskich naukowcach (tak, australijskich nie amerykańskich jak to zwykle bywa :p) i o tym, że znaleźli gen odpowiedzialny za skręt włosa i nazywa się on  trichohyalin . Jeśli równowaga aminokwasów w tym genie jest zaburzona, możemy cieszyć się pięknymi lokami. Bardziej interesuj