Przejdź do głównej zawartości

Jak pozbyć się blizn i przebarwień po trądziku





Przede wszystkim, jeśli zajrzałaś/eś do tego artykułu, niezmiernie zachęcam do wizyty i konsultacji stanu Twojej skóry u dermatologa. Pamiętajcie, że dermatolog+kosmetolog+domowa pielęgnacja to klucz do zdrowej skóry. 


Trądzik nie wpływa na estetyczny wygląd naszej skóry ale to, co po sobie zostawia również estetyczne nie jest. Blizny, zgrubienia, przebarwienia pogłębiają się z wiekiem na skutek mniejszej ilości kolagenu. Dlatego warto jest działać szybko. 

 

Rozróżniaj blizny potrądzikowe od przebarwień. Przebarwienia to małe czerwone plamki po przebytym stanie zapalnym i jest to całkowicie naturalna reakcja. Plamki te powinny samoistnie zniknąć (czasem może zająć to kilka miesięcy). Blizna to już trwała zmiana czyli uszkodzona tkanka. Blizny zwykle leczy się tak, by w tym samym miejscu jeszcze raz uszkodzić naskórek (w warunkach kontrolowanych np. w gabinecie kosmetologicznym) i pozwolić mu zagoić się prawidłowo. 


Leczenie blizn potrądzikowych i przebarwień:

W leczeniu nieestetycznych zmian po trądziku możemy wybrać:

- laseroterapię, skuteczna również w leczeniu przebarwień, które jakimś sposobem nie chcą zniknąć same. Popularny jest zabieg laserem frakcyjnym CO2. Zabieg taki oferują dobre salony kosmetyczne, nie jest on jednak tani a ilość sesji takiego zabiegu dobierany jest indywidualnie do stanu Twojej skóry. Polega on na wyżej wymienionej metodzie czyli uszkodzeniu naskórka by pozwolić mu się zregenerować na nowo. 

- mikrodermabrazję, polega ona na głębokim oczyszczaniu naskórka i można wyróżnić trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentową (przy użyciu głowicy z diamentami), korundową (głowica pokryta kryształkami korundu czyli tlenkiem glinu) oraz tlenową (złuszczanie naskórka tlenem i solą fizjologiczną) Regularne zabiegi utrzymują skórę w dobrym stanie i pozwalają pozbyć się pierwszych zmarszczek.

- kwas hialuronowy, ten sam który wstrzykiwany jest w usta czy policzki do modelowania twarzy. W tym przypadku ma on na celu wypełnienie blizn. Nie daje on jednak stałego efektu, należy go powtarzać, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w przedziale czasowym 6-12 miesięcy.

- zabieg mazoterapii z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej polega na pobraniu z Twojej krwi fibryny bogatej w  czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste stymulujące Twoją skórę do regeneracji. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.

Jak dbać o skórę w zaciszu domowym:

- nawilżanie skóry od zewnątrz jak i od środka pijąc dostatecznie dużą ilość wody. Wybieraj kremy nawilżające, nie natłuszczające! U mnie świetnie sprawdza się serum, które dzięki swojej lekkiej formule świetnie nawilża nie zapychając porów. Ja kupiłam serum w Rossmannie link wklejam tutaj

staraj się nie wyciskać ani nie przekłuwać zmian. Oczyszczaj twarz dwa razy dziennie, przy czym do osuszania użyj ręcznika jednorazowego (w normalnych ręcznikach frote zbiera się bardzo dużo drobnoustrojów!) 

- przejrzyj swoje kosmetyki do makijażu, używanie zbyt ciężkich podkładów, które dosłownie zapychają Twoją skórę nie sprzyjają jej wyleczeniu. Wiem, że wiele dziewczyn chcąc zakryć niedoskonałości decydują się na takie kosmetyki lecz na rynku mamy dostępne również kosmetyki mineralne i w tym przypadku lepiej się w nie zaopatrzyć. 

- zaopatrz się w kosmetyki bogate w aloes, olej kokosowy, olej jojoba, na przebarwienia dobrze sprawdzają się oleje z dużą ilością witaminy c np. olej z nasion dzikiej róży. Zadbaj o regularne złuszczanie naskórka, pamiętając przy tym aby peeling nie był zbyt tłusty. Dobrze sprawdzają się też peelingi enzymatyczne. 

- dobre opinie zbiera również sok ze świeżego ogórka, sok z cytryny oraz ocet jabłkowy. Jak przygotować tonik z octu jabłkowego i jakie ma właściwości możecie przeczytać  tutaj.

- nie znalazłam dowodów naukowych na to, że np. jedzenie czekolady ma zły wpływ na cerę ale z obserwacji osób z trądzikiem wynika, że to co jemy ma wpływ na ilość zmian na naszej skórze. Powszechnie uznaje się za niekorzystne spożywanie czekolady czy ostrych potraw.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja cery suchej - o czym należy pamiętać ?

Cera sucha - czyli jaka ? Budowa skóry jest bardzo skomplikowana ale fascynująca zarazem. Sam naskórek ma 5 warstw. Na tym naskórku znajduje się warstwa ochronna czyli inaczej nasze sebum. Odpowiedzialne jest między innymi za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w naskórku. Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia.  Skóra staje się s zorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się. Niestety, ten typ cery najszybciej się starzeje.  Wszystkie posiadaczki cery suchej jednogłośnie stwierdzą, że pielęgnacja w tym przypadku to nie lada wyzwanie. Jakie są przyczyny suchej skóry? Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za mało łoju (czyli wymienionego wyżej sebum), mamy do czynienia ze skórą suchą. Istnieją różne czynniki, które powodują taki stan rzeczy. Mogą być pochodzenia zewnętrznego albo ( i o tym często zapominamy) wewnętrznego.  Do czynników ze

Przepis na maseczkę z miodem dla każdego typu cery!

Kobiety kochają maseczki. Najlepiej sprawdzają się te, które same możemy wykonać w domowym zaciszu z naturalnych produktów, wiadomego pochodzenia. Poniżej podaję Wam przepis na rewelacyjną maseczkę, która doskonale: - nawilża - odżywia - przyspiesza regenerację - działa antybakteryjnie - łagodzi Przed nałożeniem maseczki najważniejszy jest peeling, mój ulubiony ( z racji tego, że posiadam cerę wrażliwą) to peeling enzymatyczny. Obecnie używam Savon Noir (czarne marokańskie mydło, ze zmiażdżonych oliwek i wody morskiej), które sprawdza się rewelacyjnie, po zmydleniu w dłoniach, nakładam na twarz omijając okolice oczu (ważne!), czekam max 4-5 min., zmywam i cera jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów, w tym wypadku maseczki. Wykonanie maseczki jest dziecinnie proste, potrzebujemy: - 2 łyżeczki miodu (rodzaj nie ma znaczenia, ważne by był z wiadomego źródła, pasteryzacja niestety pozbawia go wielu cennych właściwości) - 1 łyżeczka jogurtu naturalnego - 1

Loki pod kontrolą - czyli jak pielęgnować włosy kręcone.

Zakręcona pielęgnacja Bardzo wiele kobiet, które mają kręcone włosy, zamiast się nimi chwalić na prawo i lewo ( uwierzcie mi, panie o prostych włosach wzdychają gdy widzą piękną burzę loków) zawiązują swój skarb gumką do włosów w nadziei, że w końcu będą miały spokój. To, że włosy kręcone są trudne w pielęgnacji nie znaczy, że trzeba je ukrywać przed światem, więc wszystkie Panie od jutra widzę Wasze piękne czuprynki na ulicach noszone z uniesioną głową ! :) A niżej podpowiem Wam jak dbać o taki rodzaj włosów, czego unikać i podam kilka propozycji produktów do stylizacji oraz pielęgnacji. Co sprawia, że włosy się kręcą ? Otóż za to odpowiedzialne są  geny . Jakiś czas temu czytałam o australijskich naukowcach (tak, australijskich nie amerykańskich jak to zwykle bywa :p) i o tym, że znaleźli gen odpowiedzialny za skręt włosa i nazywa się on  trichohyalin . Jeśli równowaga aminokwasów w tym genie jest zaburzona, możemy cieszyć się pięknymi lokami. Bardziej interesuj

Domowe maseczki na przebarwienia

Jak powstają przebarwienia? Za przebarwienia odpowiedzialne są melanocyty, komórki które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). Gdy są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika, zaobserwować możemy ciemniejsze plamy na skórze - przebarwienia. Zwykle pojawiają się tam, gdzie skóra wystawiona jest na słońce czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, ramionach. Na powstawanie przebarwień mają wpływ również zmiany hormonalne, stany zapalne, przyjmowane leki, i także substancje fotouczulające (np. w kosmetykach oraz perfumach). Mam przebarwienia na twarzy, co robić ? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wizyta u dermatologa. Profesjonalne podejście to podstawa, każda z nas może mieć inną przyczynę powstawania przebarwień. Dermatolog dokładnie ją określi i podpowie co dalej. Pielęgnacja w domu jest równie istotna. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na domowe maseczki wspomagające walkę z plamami na skórze: Maseczka z kurkumy 1 łyżka kurkumy 1 łyżka miodu 1 łyżka jogurtu