Przejdź do głównej zawartości

Orzechy piorące - zastosowania, o których nie miałaś pojęcia !




Sapindus Mukorossi, bo o tym dziś mowa, pochodzą z 15-metrowego drzewa, rosnącego gdzieś w Nepalu i na północnych krańcach Indii. Zbiera się owoce z tego drzewa, usuwa środek, a łupiny suszy i to właśnie one są najcenniejsze. Z zaciekawieniem kupiłam swój pierwszy worek tego cuda i od jakiegoś czasu z sukcesem zastępują mi proszek do prania, ale nie tylko.

Cała tajemnica polega na tym, że orzechy te zawierają saponiny, czyli naturalny środek pieniący. Saponiny występują także w mydlnicy lekarskiej, czarnuszce, kozieradce i wielu, wielu innych roślinach. Orzechy piorące to bardzo dobry zamiennik chemicznych detergentów, szczególnie jeśli borykamy się z alergią, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, jakimkolwiek problemem dermatologicznym, oraz gdy chcemy dbać o delikatną skórę naszego dziecka.


#1 Orzechy piorące jak sama nazwa wskazuje służą do prania


Prania w pralce, jak i tego ręcznego. Jeśli wybieramy pralkę: 3-4 pokruszone łupiny wsadzamy do woreczka lnianego/bawełnianego (zwykle są dołączone do orzechów), gdy takowego nie posiadamy, wystarczy cienka bawełniana skarpetka. Uwaga: trzeba dobrze zawiązać worek/skarpetkę, wiem z doświadczenia, ciężko się później je wyjmuje z każdego zakamarka w pralce. Nie musimy martwić się o nasze jedwabne szale, nawet najdelikatniejszym tkaninom nic się nie stanie. Do białych rzeczy koniecznie trzeba dodać 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej, inaczej białe zmieni się w szare. Nie dodajemy już żadnego płynu do płukania, nasze ubrania bez tego będą bardzo miękkie. Brak zapachu jedni uważają za wadę, inni za zaletę, natomiast jeśli chcemy, aby nasze pranie miało przyjemny zapach, wystarczy woreczek skropić ulubionym olejkiem eterycznym (byle nietłustym), lub wlać kilka kropel w przegródkę na płyn do płukania. Te same orzechy możemy użyć 4 razy, gdy pierzemy w temperaturze 30 stopni, przy 40 stopniach 1-2 razy, powyżej 60 stopni pokruszone łupiny służą nam jeden raz. Orzechy zostają w pralce do samego końca, nie ma potrzeby wyjmować ich w fazie płukania.


#2 mycie naczyń w zmywarce



Nabłyszczacz, pastylki i przeróżne chemiczne płyny można zastąpić, wrzucając do przegródki na sztućce 5 pokruszonych orzechów (oczywiście, zanim trafią do zmywarki, trzeba je włożyć w worek/skarpetkę i zawiązać), myć w normalnym programie. Watro dodać 2 łyżki sody oczyszczonej dla lepszego efektu.



#3 szampon do włosów 



Do przygotowania szamponu musimy zrobić wywar: 8-10 pokruszonych łupin wrzucamy do garnka, zalewamy wodą (750 ml) i gotujemy 5-10 minut. Po wszystkim przelewamy wywar przez chustę bawełnianą i otrzymujemy naturalny szampon do włosów, który dodatkowo nie podrażnia skóry głowy oraz ma działanie przeciwłupieżowe.



#4 płyn do mycia ciała 



Do wywaru opisanego wyżej wystarczy dodać mąkę guar, która jest ekologicznym zagęszczaczem, kilka ziół według uznania i otrzymujemy naturalny, ekologiczny, płyn do mycia całego ciała, idealna opcja dla alergików i atopików.



#5 środek czyszczący do wszystkich powierzchni 


Wywar należy wzmocnić olejkiem cytrynowym (zneutralizuje nieprzyjemne zapachy, dodatkowo ma właściwości dezynfekujące), w ten sposób otrzymujemy jeden produkt do czyszczenia w kuchni, łazience, toalecie, aucie oraz gdzie dusza zapragnie.



#6 przydatny środek w naszym ogrodzie 



3-4 łupiny wrzucamy do 1l wody, po czym gotujemy na wolnym ogniu 10 minut. Wywar wystarczy ostudzić i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Takim środkiem pozbędziemy się pasożytów (np. mszyc). Nadaje się zarówno do kwiatów (tych w domu także), jak i warzyw.



#7 środek czyszczący do biżuterii srebrnej i złotej 


Potrzebujemy 2-3 skorupki orzechów piorących, wrzucamy do 150 ml gorącej wody i takie namoczone skorupki pocieramy w dłoniach do uzyskania piany, pianę nakładamy na nasze świecidełka, gdy biżuteria jest mocno zabrudzona, można dodatkowo czyścić ją zamoczoną w uzyskanym wcześniej roztworze szczoteczką do zębów. Na koniec wszystko spłukujemy wodą i osuszamy ściereczką z mikrofibry.



#8 peeling do ciała 



Moja ulubiona wersja wykorzystania orzechów piorących. Trzeba je najpierw zmielić w młynku do kawy bądź rozdrobnić blenderem, uzyskany proszek zalewamy gorącą wodą tak, by konsystencja była kremowa. I to jest baza do peelingu, możemy poprzez dodatki go urozmaicać. Ja zawsze łączę z oliwą z oliwek i cukrem, a np. olejek grejpfrutowy doda nam właściwości antycellulitowych.

Orzechy są super alternatywą nie tylko dla tych, co dbają o środowisko, lecz również tych, co dbają o domowy budżet. Koszt to ok. 20 zł za 1 kg orzechów, można je dostać w sklepach ze zdrową żywnością, na eko bazarkach, bądź przez internet.


              Następny post >
                                 Slow jogging, czyli biegaj z uśmiechem !

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja cery suchej - o czym należy pamiętać ?

Cera sucha - czyli jaka ? Budowa skóry jest bardzo skomplikowana ale fascynująca zarazem. Sam naskórek ma 5 warstw. Na tym naskórku znajduje się warstwa ochronna czyli inaczej nasze sebum. Odpowiedzialne jest między innymi za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w naskórku. Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia.  Skóra staje się s zorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się. Niestety, ten typ cery najszybciej się starzeje.  Wszystkie posiadaczki cery suchej jednogłośnie stwierdzą, że pielęgnacja w tym przypadku to nie lada wyzwanie. Jakie są przyczyny suchej skóry? Jeśli gruczoły łojowe wytwarzają za mało łoju (czyli wymienionego wyżej sebum), mamy do czynienia ze skórą suchą. Istnieją różne czynniki, które powodują taki stan rzeczy. Mogą być pochodzenia zewnętrznego albo ( i o tym często zapominamy) wewnętrznego.  Do czynników ze

Przepis na maseczkę z miodem dla każdego typu cery!

Kobiety kochają maseczki. Najlepiej sprawdzają się te, które same możemy wykonać w domowym zaciszu z naturalnych produktów, wiadomego pochodzenia. Poniżej podaję Wam przepis na rewelacyjną maseczkę, która doskonale: - nawilża - odżywia - przyspiesza regenerację - działa antybakteryjnie - łagodzi Przed nałożeniem maseczki najważniejszy jest peeling, mój ulubiony ( z racji tego, że posiadam cerę wrażliwą) to peeling enzymatyczny. Obecnie używam Savon Noir (czarne marokańskie mydło, ze zmiażdżonych oliwek i wody morskiej), które sprawdza się rewelacyjnie, po zmydleniu w dłoniach, nakładam na twarz omijając okolice oczu (ważne!), czekam max 4-5 min., zmywam i cera jest idealnie przygotowana do dalszych zabiegów, w tym wypadku maseczki. Wykonanie maseczki jest dziecinnie proste, potrzebujemy: - 2 łyżeczki miodu (rodzaj nie ma znaczenia, ważne by był z wiadomego źródła, pasteryzacja niestety pozbawia go wielu cennych właściwości) - 1 łyżeczka jogurtu naturalnego - 1

Loki pod kontrolą - czyli jak pielęgnować włosy kręcone.

Zakręcona pielęgnacja Bardzo wiele kobiet, które mają kręcone włosy, zamiast się nimi chwalić na prawo i lewo ( uwierzcie mi, panie o prostych włosach wzdychają gdy widzą piękną burzę loków) zawiązują swój skarb gumką do włosów w nadziei, że w końcu będą miały spokój. To, że włosy kręcone są trudne w pielęgnacji nie znaczy, że trzeba je ukrywać przed światem, więc wszystkie Panie od jutra widzę Wasze piękne czuprynki na ulicach noszone z uniesioną głową ! :) A niżej podpowiem Wam jak dbać o taki rodzaj włosów, czego unikać i podam kilka propozycji produktów do stylizacji oraz pielęgnacji. Co sprawia, że włosy się kręcą ? Otóż za to odpowiedzialne są  geny . Jakiś czas temu czytałam o australijskich naukowcach (tak, australijskich nie amerykańskich jak to zwykle bywa :p) i o tym, że znaleźli gen odpowiedzialny za skręt włosa i nazywa się on  trichohyalin . Jeśli równowaga aminokwasów w tym genie jest zaburzona, możemy cieszyć się pięknymi lokami. Bardziej interesuj

Domowe maseczki na przebarwienia

Jak powstają przebarwienia? Za przebarwienia odpowiedzialne są melanocyty, komórki które wytwarzają melaninę (barwnik skóry). Gdy są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika, zaobserwować możemy ciemniejsze plamy na skórze - przebarwienia. Zwykle pojawiają się tam, gdzie skóra wystawiona jest na słońce czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie, ramionach. Na powstawanie przebarwień mają wpływ również zmiany hormonalne, stany zapalne, przyjmowane leki, i także substancje fotouczulające (np. w kosmetykach oraz perfumach). Mam przebarwienia na twarzy, co robić ? Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wizyta u dermatologa. Profesjonalne podejście to podstawa, każda z nas może mieć inną przyczynę powstawania przebarwień. Dermatolog dokładnie ją określi i podpowie co dalej. Pielęgnacja w domu jest równie istotna. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na domowe maseczki wspomagające walkę z plamami na skórze: Maseczka z kurkumy 1 łyżka kurkumy 1 łyżka miodu 1 łyżka jogurtu